Õige suurusega jalanõude olulisus
Jalanõu suurused, eriti just õige suurus mõjutab otseselt meie jalgade tervist ja kandmismugavust. Vales suuruses jalatsid võivad tekitada ville, varvaste deformatsioone, liigset koormust jalaosadele ning valu ja ebamugavust. Erinevate tootjate jalanõu numbrid ja sisepikkused võivad erineda. Jälgida tuleks jalanõude suuruste tabelit ning eelistada jala pikkuse ja laiuse järgi suuruse valimist, mitte osta oma tavapärase jalatsinumbri järgi.
Millal peaks vahetama jalanõud suurema suuruse vastu?
Kui tunned, et jalatsid pigistavad ega ole enam jalas mugavad, on aeg olukorda lähemalt uurida. Ette tuleks võtta jala mõõtmine! Erilist tähelepanu vajavad just lapsed, kelle jalg kasvab kiiresti. Enamasti väikesed lapsed ei oska öelda, kui jalatsid neile väikesed on. Vahel võib see avalduda näiteks veidras kõnnakus/kõnnimustris. Lapse jala suurus võib muutuda mõne kuuga, seega tuleks laste jalgu regulaarselt mõõta ning veenduda, et neil on jalatsites piisavalt ruumi. Kui olemasolevates jalanõudes on pikkuse varu vähem kui 5 mm, on see selge märk, et on aeg valida suuremad jalanõud.
Sobiva suurusega jalanõude valimine
Selleks, et valida õiges suuruses paljajalujalatsid, on vaja mõõta ära oma jalad. Mõõda mõlemad, sest sageli on üks jalg suurem ja/või laiem kui teine. Jalatseid vali suurema jala järgi.
Kuna ühe tootja 26 suurus võib olla sama sisepikkusega, mis teise tootja 27 suurus, siis ostetakse paljajalujalatseid kindlasti jalatsi mõõtude järgi. Samuti on oluline, et jalats oleks vastavuses jala laiusega ning kõrgusega.
Jala pikkuse ja laiuse mõõtmine
Mõõtmiseks aseta jalg paberile nii, et kogu raskus on jalal ning jalad kogu pikkuses katavad paberi. Hoia võimalikult peenikest pliiatsit vertikaalselt maapinnaga ja joonista jalg paberile. Võid kasutada ka karpi, pannes kand karbi sees seina vastu ja tõmmates sedasi piirjooned. Kui laps ei püsi mõõtmise ajal paigal, siis märgista paberil ära vaid kand, pikim varvas ja jala külgedelt kõige laiemad kohad.
Kui oled jala joonistanud, siis mõõda joonlauaga ära pikkus kannast pikima varbani (see ei pruugi olla suur varvas!) ning kõige laiema osa laius jala pikiteljega risti. Need on sinu jala pikkusmõõt ja laius, mille alusel saad erinevate mudelite suurustabelite põhjal valida sobivas suuruses jalatsid. Sobivas suuruses jalatsi sisepikkus peaks võrduma jala pikkus cm + varu (u 1 cm).
Sageli kasutatakse väljendit “jala sisepikkus”, kuid see on eksitav, sest jalal ei ole sisepikkust. Õige on rääkida jala mõõdust (nt jala pikkus ja laius) ning jalatsi sisepikkusest – see on mõõt, mis näitab, kui palju on jalatsi sees jala jaoks ruumi.
Õige jalanumbri leidmine jalanõude suuruste tabelist
Kuna erinevate tootjate jalanumber ja vastava jalatsi sisepikkus võivad oluliselt erineda, ei tohiks jalanõusid valida vaid numbri järgi. Selle asemel tuleks alati kontrollida konkreetsete jalanõude suuruste tabelit ehk jalatsite suuruste tabelit ning võrrelda neid oma jala mõõtudega sentimeetrites. Jalanumber cm järgi võib erineda sõltuvalt tootjast ja mudelist, mistõttu tuleks alati mõõta jala pikkus ja valida jalanõud vastavalt sellele mõõdule. Näiteks võib ühe tootja suurus 26 olla sama suur kui teise 27 ja kolmanda 25. Ka UK, EU ja US jalanõude numbrid ei pruugi olla omavahel võrreldavad. Seetõttu on oluline otsida üles vastav suuruste tabel ja teha valik selle järgi, mitte harjumuspärase jala numbri põhjal.
Piisava varu arvestamine jalatsile
Jalanõu tüüp | Soovitatav pikkuse varu | Soovitatav laiuse varu |
Talvesaabas | 12-15 mm | umbes 4-6 mm |
Sandaal | kuni 12 mm | paar mm |
Kummik | umbes 10 mm | umbes 2-4 mm |
Algaja kõndija jalanõu | maksimaalselt 10 mm | Sõltuvalt jalanõu tüübist |
Kui sa oled oma jala ära mõõtnud, siis nüüd lisa jala pikkusele sentimeetrites soovitud varu ja vaata jalatseid, mille suuruste tabelis on vastav sisepikkus. Nt kui su jala pikkus on 24 cm, siis peaksid vaatama jalatseid, mille sisepikkus on 25-25,2 cm. Mõni eelistab suuremat varu, teine väiksemat. See on individuaalne ja saab sulle mõne aja jooksul selgeks.

Veendu ka, et jalats ei pigistaks pealt ega jääks jalas loperdama. Seetõttu vali kõrge või madala jalaga lapsele just nene jalatüübile sobiv jalanõu.
Jalanõude suuruste KKK
Kas olemasolevates jalatsites on piisavalt ruumi?
Joonista paberile lapse jalg, lõika see välja ning aseta jalatsisse. Veendu, et suure varba ette jääb u 1 cm tühja ruumi ja välja lõigatud jalg ei oleks jalatsis kortsus. Kui suure varba ees on alla 5 mm vaba ruumi, on aeg valida suuremad jalatsid. Kui paberist jalg jääb jalatsis aga külgedelt kortsu, võib olla vajadus valida laiem mudel.
Teine võimalus on asetada jalg eemaldatavale sisetallale, kuid see meetod on enamasti ebatäpne, sest sisetallad võivad olla nii lühemad kui ka pikemad jalatsi reaalsest siseruumist.
Kui palju varu jätta uutesse jalatsitesse?
Soovitatav varu pikkusesse on 12 mm ning laiusesse 2-5…6 mm olenevalt jalatsist. Talvesaapa puhul võib varu olla suurem (pikkusesse u 15 mm, laiusesse u 6 mm), sandaali puhul kindlasti väiksem (pikkusesse max 12 mm, laiusesse paar mm). Kummikul on soovitatav valida ka pigem väiksem varu (pikkusesse u 1 cm, laiusesse ehk u 4 mm). Algajal kõndijal võiks pikkuse varu olla maksimaalselt 1 cm.
Jalanõu tüüp | Soovitatav pikkuse varu | Soovitatav laiuse varu |
Talvesaabas | 12-15 mm | umbes 4-6 mm |
Sandaal | kuni 12 mm | paar mm |
Kummik | umbes 10 mm | umbes 2-4 mm |
Algaja kõndija jalanõu | maksimaalselt 10 mm | Sõltuvalt jalanõu tüübist |
Laste ja beebide jalanumbrite suuruse erinevused
Laste jalatsite suurused võivad varieeruda sõltuvalt vanusest, kuid oluline on meeles pidada, et samas vanuses lastel võivad olla täiesti erinevad jala suurused. Beebi jala suurus ja beebide jalanumber võivad kiiresti muutuda. Näiteks aastase lapse jalanumber võib jääda samaks vaid mõneks kuuks. Ka 2 aastase lapse jalanumber ja 5 aastase lapse jalanumber võivad varieeruda suuresti. Seepärast on abiks laste suurused tabel ehk laste jalanõude suuruste tabel, kus on näha jalanõude suurused cm-tes. Beebi jalanõude suurused tuleks valida lähtuvad jala pikkusest.
Meeles tasub pidada, et samas vanuses laste jala suurused võivad olla täiesti erinevad. Laste jalgade areng on individuaalne ja võib varieeruda sõltuvalt geneetikast, liikumisharjumustest ja muudest teguritest. Seetõttu ei saa kindla suurusega jalanõude valimine põhineda ainult vanusel, vaid alati tuleb lähtuda ka jala tegelikest mõõtudest. Sama vanuse korral võivad lapsed kanda täiesti erinevaid jalanõude suurusi, kuna jalgade kasvu kiirus ja kuju on igal lapsel unikaalsed ning laste jalanumbrid seetõttu erinevad.
Tihti otsitakse infot laste jalanõude suurused cm ja jalanumbrid cm kohta, et teada saada laste jalanumber. Aga reaalsus on see, et ei ole olemas universaalset mõõdutabelit, kust leida, millise pikkusega jalg vastab millisele suurusele. Kõikidel tootjatel on jalatsite sisepikkused mingil määral erinevad ja kui valida jalatsi numbrit, tuleb lähtuda jala mõõtudest ning vastava jalanõu suuruste tabelist.
Meeste ja naiste jalanumbrite suuruste erinevused
Naiste jalanõude suurused ja meeste jalanõude suurused võivad sama numbri puhul tähendada erinevat sisepikkust ja jalatsite suurused võivad erineda. Seetõttu tasub tutvuda vastava jalatsi suuruste tabeliga. Meeste jalatsid on enamasti ka laiema liistuga.
Miks on oluline mõõta mõlemat jalga eraldi?
Sageli on üks jalg pisut pikem või laiem kui teine. Jalanõud tuleks valida suurema jala mõõdu järgi, et vältida pigistamist ja ebamugavust. Mõõtmise jaoks on olemas erinevad mõõtevahendid, võid ka joonistada mõlemad jalad paberile.
Mida veel arvestada peale jala pikkuse?
Lisaks jala pikkusele mõjutab jalatsi sobivust jala laius, jala kõrgus, varvaste kuju jms. Võid kasutada spetsiaalseid mõõtevahendeid, nagu nt Plus12, mille abil selgub jala pikkusmõõt. Mõõtevahend pikkuste mõõtmiseks aitab teha mõõtmise kiireks ja täpseks. Jala laiuse saad teada, kui joonistad jala paberile.
Väga madala jala puhul võib tekkida probleem, et jala kohale jalanõu sees jääb väga palju tühja ruumi ja jalats on seetõttu ebakindlalt jalas. Sel puhul võib olla abi lisa sisetaldadest, mis aitavad ruumi jalatsi sees vähendada ja parandavad sellega jalatsi istuvust.
Kuidas mõjutab jala kuju jalanõu suuruse valikut?
Jala suurus cm on oluline, kuid lisaks sellele ka jala laius ja kõrgus ehk kas tegemist on kitsa, laia, madala või kõrge jalaga. Sobiva suuruse leidmisel võib aidata jalanõude suuruste tabel, kust heal juhul leiad lisaks sisepikkusele ka laiuse. Samuti tuleks tähelepanu pöörata varvaste kujule. Kui suur varvas on pikim, tuleks eelistada jalatseid, millel ninakuju on vastav. Kui aga näiteks teine varvas on pikim või varbad on ühtlasema pikkusega, tuleks valida teistsuguse ninakujuga mudel. Vale ninakuju võib varbaid kokku suruda ja põhjustada deformatsioone, mistõttu on oluline valida jalats, mille kuju vastab sinu jala tüübile.
Kui tihti tuleks lapse jalanumber üle kontrollida?
Laste jala suurus võib muutuda iga paari kuu tagant, eriti kiire kasvu perioodidel. Soovitame mõõta lapse jalgu iga 2–3 kuu tagant ning võrrelda andmeid laste jalatsite suuruste tabeliga, et veenduda, kas jalatsites on piisav varu või on vaja valida suurem number.
Kas sokid mõjutavad jalanõu sobivust?
Jaa, absoluutselt! Võid avastada, et mõnda jalatsit on mugavam kanda õhema sokiga ja teisi jalatseid paksema sokiga. Võta arvesse ka sokkide suurused ja vali pigem veidi suuremad sokid, et varvastel oleks rohkem vaba ruumi ja need poleks sokkide poolt kokku pressitud. Vahel saab abi soki suuruste tabelist ja lastele sokke valides laste soki suuruste tabelist. Paljude paljajalujalatsite kandjate lemmikud on ka varvassokid – nendes saab iga varvas olla eraldi ja nautida vabadust. Varvassokid aitab vältida ka villide teket ja liigset higistamist.
Mida teha, kui jalg jääb kahe suuruse vahele?
Kui mõõdetud jala pikkus cm jääb kahe suuruse vahele, soovitatakse üldiselt valida suurem suurus, et tagada piisav varu ja mugavus. Samuti on oluline kontrollida, kas konkreetse mudeli sisepikkus sobib sinu jala mõõtudega.
Tutvu meie jalasõbralike barefoot jalatsite tootevalikuga
Meie e-poest leiad kogu perele barefoot jalanõud, mis toetavad jalgade loomulikku arengut. Iga mudeli juurest leiad ka jalanõude suuruse tabeli, kus on kirjas nii jalatsi sisepikkus kui ka laius. Nii on lihtne valida sobivas suuruses jalatsid. Jalasõbralikud jalatsid väldivad liigset survestamist ning pakuvad piisavalt ruumi laiusesse ning vabadust varvastele.