Kuidas mõõta jalga ja valida õige suurus [2024]

Kuidas mõõta jalga ja valida õige suurus [2024]

Selleks, et valida õiges suuruses paljajalujalatsid, on vaja mõõta ära oma jalad. Mõõda mõlemad, sest sageli on üks jalg suurem ja/või laiem kui teine. Jalatseid vali suurema jala järgi.

Kuna ühe tootja 26 suurus võib olla sama sisepikkusega, mis teise tootja 27 suurus, siis ostetakse paljajalujalatseid kindlasti jalatsi mõõtude järgi. Samuti on oluline, et jalats oleks vastavuses jala laiusega ning kõrgusega.

Jala pikkuse ja laiuse mõõtmine

Aseta jalg paberile nii, et kogu raskus on jalal. Hoia võimalikult peenikest pliiatsit vertikaalselt maapinnaga ja joonista jalg paberile. Võid kasutada ka karpi, pannes kand karbi sees seina vastu ja tõmmates sedasi piirjooned. Kui laps ei püsi paigal, siis märgista paberil ära vaid kand, pikim varvas ja jala külgedelt kõige laiemad kohad.

Kui oled jala joonistanud, siis mõõda joonlauaga ära pikkus kannast pikima varbani (see ei pruugi olla suur varvas!) ning kõige laiema osa laius jala pikiteljega risti – nende mõõtude järgi saad valida sobivad uued jalanõud.

jala-joonistus
Jala joonistus ning pikkuse ja laiuse mõõtmine

Kas olemasolevates jalatsites on piisavalt ruumi?

Lõika jala kujutis välja ja proovi seda jalatsi sisse. Kas on piisav varu nii pikkuses kui laiuses? Kui pikkuses on varu vaid 5 mm või vähem, siis on viimane aeg hakata suuremaid jalatseid otsima.

Samuti võib proovida asetada jalg eemaldatavale sisetallale. See annab mingi ettekujutuse, kuid peab meeles pidama, et sisetalla pikkus ei näita reaalset jalatsi sisepikkust, sest tavaliselt on jalatsi sees ruumi rohkem.

Kui palju varu jätta uutesse jalatsitesse?

Soovitatav varu pikkusesse on 12 mm ning laiusesse 2-5…6 mm olenevalt jalatsist. Talvesaapa puhul võib varu olla suurem (pikkusesse u 15 mm, laiusesse u 6 mm), sandaali puhul kindlasti väiksem (pikkusesse max 12 mm, laiusesse paar mm). Kummikul on soovitatav valida ka pigem väiksem varu (pikkusesse u 1 cm, laiusesse ehk u 4 mm). Algajal kõndijal võiks pikkuse varu olla maksimaalselt 1 cm. 
Veendu ka, et jalats ei pigistaks pealt ega jääks jalas loperdama. Seetõttu vali kõrge ja madala jalaga lapsele just neile sobiv jalanõu.

Need soovitused on üldistavad. Alati tuleks lähtuda oma lapsest 🙂