Mida tähendab “mõõdetud Plus12-ga”?

Mida tähendab “mõõdetud Plus12-ga”?

Viimasel ajal on hästi tihti küsitud, mida see tähendab, et jalanõu pikkus on mõõdetud Plus12-ga. Selgitame natuke. Plus12 on mõõtevahend, millega saab mõõta nii jala pikkust kui jalatsi sisepikkust. Kui mõõta jalga, asetatakse kand mõõtevahendi seesmisele osale ja kõige pikem varvas sätitakse mõõdiku otsa alla ja taha (vaata pilte). Sedasi saab mõõdu, mis näitab jala pikkust ja lisab sellele 12 mm. Miks 12 mm? See on soovituslik varu pikkusesse jalatsi ostmisel. Selleks, et saada jala pikkus, tuleb näidust 12 mm maha võtta. Näitaks kui Plus12 näitab jalga mõõtes 22,2 cm, siis jala pikkus on 21 cm. Ostetava jalatsi sisepikkus võiks jääda 22,2 cm juurde (sõltuvalt sellest, kui palju varu soovitakse).
Kui mõõta jalatsi sisepikkust, asetatakse mõõtevahend jalatsi sisse. Sel juhul jääb mõõtevahendi tagumine ots jalatsi kannaosasse (sinna, kuhu reaalselt kand jalatsis ulatub) ning eesmine varvaste ots lükatakse jalatsi kõige kaugemasse eesmisesse otsa (enamasti suure varba kohale). Sedasi saadakse pikkus, mida jalg reaalselt saab jalatsis kasutada.
Kui mõõta pikkus sisetallalt, siis ei pruugi saada sama näitu, sest enamasti on jalatsis ruumi rohkem, kui sisetallal pikkust.
Seega, kui e-poes on kirjas, et pikkus mõõdetud Plus12-ga, ei pea, sellelt näidult mitte midagi maha arvestama, vaid see ongi reaalne ruum jalatsi sees, mida jalg saab kasutada. Need mõõdud võivad olla erinevad, sest iga mõõtja surub vahendit eri tugevusega ja ehk lükkab mõõdiku otsa jalatsis erinevale kohale.
Jäta siis meelde, et jalga mõõtes tuleb Plus12 näidust 12 mm maha võtta, kuid jalatsi pikkust mõõtes mitte.
Plus12 mõõtevahendi saad endale soetada siit.
Loe siit, miks üldse kasutatakse Plus12 mõõdikut.

Pildid pärit plus12socks.com ja bosenogice.si lehtedelt.