Meie jalgade tervis

Meie jalgade tervis

Me oleme sündinud täiuslike jalgadega – varbad on pikad ja harali. Nii on hea tasakaal, hea kõnnak. Moodsate jalanõude tõttu on meie jalg ajapikku muutunud. Ja seda mitte positiivses suunas. Varbad on kokku pressitud ja jalalihaste tasakaal on paigast ära. Seetõttu kannatab meie tasakaal ja kõnnak. Peamiseks süüdlaseks ongi kitsad ja jäigad jalanõud. Kaasaegsed jalanõud pressivad varbad kokku, mistõttu suur varvas kallutub teiste varvaste poole, on kannakõrgendusega ja/või võlvitoestusega, jäigad ning jalatsi ninaosa on õhus (inglise keeles toe spring). Selline ei ole kindlasti jala loomulik asend ning aja jooksul meie jalg deformeerub. Võivad tekkida kõndimishäired, jalavalud, luu- ja lihaskonna probleemid (nt hallux valgus), mis halvemal juhul võivad vajada operatsiooni või ravimeid valuga toimetulekuks. Kõige lihtsam viis seda vältida, on lasta jalal funktsioneerida nii, nagu looduse poolt ette nähtud ja säilitada jala normaalne kuju. Kuidas? Kõnni võimalikult palju paljajalu ja kui see pole võimalik, vali mugavad ja jalasõbralikud jalanõud –  paljajalujalatsid 🙂

Paljajalujalatsites on varvastel ruumi laiutada. Paljajalujalatsid jälgivad jala loomulikku kuju. Paljajalujalatsitel pole kannakõrgendust ega võlvitoestust ja nende tald on õhuke, mis tähendab, et lihased ja närvid saavad mõnusalt tööd teha, tunnetades maapinda, millel kõnnid. Paljajalujalatsid on kerged ja painduvad. Neid saab kerge vaevaga (või vaevata) rullida c-kujuliseks ja väänata nagu rätikut.

Kas oskad loetud info põhjal öelda, kummad jalanõud on jalasõbralikud ja mugavad paljajalujalatsid?

Õige! Parempoolsed. Need jälgivad jala ja varvaste loomulikku kuju. Aga vaatame lähemalt, kuidas varbad ennast nendes jalatsites tunda võiksid:

Parempoolsetes jalatsites on varvastel mõnusalt ruumi laiutada ja varbad on samasuguses asendis, nagu paljajalu olles. Vasakpoolsetes jalatsites on varvastel kitsas, need on kokku surutud ja ümara nina tõttu on suur varvas viltu ning teiste varvaste poole pressitud. Just seda teevadki tänapäevased jalatsid meie jalgadega.

Tänapäeva jalanõude mõju jalgadele ja varvastele (Allikas: Google)

Seega nüüd, ilma pikemalt mõtlemata, soeta endale ja oma lastele esimesed paljajalujalatsid! 🙂 Kuidas alustada paljajalujalatsitega? Kõigepealt mõõda jalg!
Kui soovid rohkem infot selle kohta, mis on paljajalujalatsid ehk barefoot jalatsid ning mida tänapäevased jalanõud meie jalgadele teevad, loe siit.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga